QP Arhitektid

Prantsuse lütseumi
spordihoone

Hariduse tn 3, Tallinn
Põhiprojekt 2011
Arhitektid Tõnu Laigu, Koit Ojaliiv
Sisearhitektid Tarmo Piirmets, Raul Tiitus

Lahenduses on esikohale seatud hoone orgaaniline ühildamine olemasoleva ümbruse ja linnamaastikuga ning võimalikult vähene sekkumine Hariduse tänava hoonestuse ruumisuhetesse. Oluliseks kontseptsiooni osaks on kõikide saalruumide ja abiruumide paigutamine ühele korrusele. Madal hooneosa ei piira kaugvaateid Hariduse tänavalt, samas rikastab linnapilti. Spordihoone ühendab maaaluste ühenduskäikude kaudu Prantsuse Lütseumi algkooli Hariduse 8 ja põhikooli Hariduse 3.

Spordihoone madalama osa katusele  on kavandatud katusterrass, koolipark. Katuseterrass on ühenduses trepistiku kaudu koolihooviga Roosikrantsi tänava tasapinnas. Trepistik täidab ühtlasi vaatetribüüni ülesannet, kust vaadata pallimängu, sportimist või niisama puhata.

Hariduse tn ääres kasvav väärikas tamm on põhjuseks, et paigutada siia spordihoone sissepääs koos rohelise hooviga.  Puu, väike hoov, trepp ja hoovi piiravad seinad loovad rahustava ruumikoosluse, mis valmistab sisenejat ette sportlikuks vahepalaks teisel tasandil kui seda on tänavaelu.

Sise- ja välisruumi suhte instrumendiks on valitud valgus, mida suunab u-klaasprofiilidest sein.  Low-e u-klaasprofiil annab hoonele tehnoloogilise tähenduse, opaaltooniga klaas laseb läbi valguse, summutades samal ajal otsest päikest, mis segaks pallimänge ja lühendades elektrikasutamise aega. Samuti on klaasprofiilid hea helisummutusega, et võimalikult vähe häirida naaberkrundi elanikke. Hoone  põhjapoolses osas on kasutatud kirgast tooni u-klaasprofiile kombineeritult opaaliga, mis tagab siseruumist väljavaated.