QP Arhitektid

Kaja 6a

Eramu
Kaja tn 6a, Nõmme, Tallinn
Ehitatud 2002
Arhitekt Tõnu Laigu
Sisearhitekt Mari Kurisma

Rida erinevaid põhjuseid tekitavad sündmuse, milleks on maja. Tulemus sõltub valikutest, kokkusattumistest, kavandamise ja ehitamise protsessi iseärasustest.  Majas saavutatud isikupära ja elamise mugavus on omaniku ning arhitekti kaheaastase dialoogi tulemus.

Omanik soovib kompaktset elamist, mis oleks mugav ja olemiseks säästlik, lahendus peab olema enam kui harilik. Maja ei tohi olla suur, sujuvalt peab pääsema ühest osast teise ning kõiki majaosi peab saama kasutada lihtsal moel. Elamine peab olema turvaline ning isiklik, ilma sunnitud välismõjudeta, seetõttu on vajalik tänava ja hoovi eristamine, kuigi autoga peab saama ukse ette.

Ühel korrusel elades kulub vähem energiat, puudub vajadus minna alla või üles. Maja on elamise tasand. Ühe katuse all on nii siseruum kui terrassid. Terrassil saab istuda iga ilmaga ja autost tuppa minemiseks pole vaja vihmavarju.

Sees on avar, kuid saab ka eralduda. Olulised on vaated toast õue, iga aken on mõõdult ja suunalt sätitud vastavalt vaatele. Aknad on kui looduspildid toa seintel, suuremad ja väiksemad, Nõmme mets paistab tuppa. Katuseplaadis on katusaknad, millest näeb taevast, ülavalgus langeb ruumi ka siis, kui päike on mändide taha vajunud.

Maja struktuur tuleneb lihtsast tahukast, mis on murtud vastavalt tänavajoone kaldele, kuigi see pole lõpuni seletatav. Nii on vormunud protsessi käigus mõtestatud sündmus – Nõmme maja.